Туберкульоз в області


"Ні, я хочу крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Жити хочу! Геть думи сумні!"
Леся Українка, "CONTRA SPEM SPERO!"

Поетеса, яка мала страшну недугу - туберкульоз, писала ці рядки в часи, коли хвороба була практично невиліковною. Сучасна медична наука опанувала досить досконалі засоби протидії цьому соціально небезпечному захворюванню. Разом з тим, захворюваність серед жителів Херсонської області досягнула піку у 2005 році, перевищила епідемічний поріг у 3,5 рази і стала пріоритетним питанням для її подолання на всіх рівнях. 

За багато років епідемії туберкульозу в області перше зменшення кількості виявлених хворих на туберкульоз відбулося у 2006 році. Захворюваність на туберкульоз  у 2010 році    становила 106,9 випадку на 100 тис. населення протии 110,1 у 2009. Тенденція до стабілізації епідемічної ситуації з туберкульозу наявна і на сьогодні.

Проте відколи існує людство на нашій планеті, відтоді існує і туберкульоз. Багато тисячоліть туберкульоз косив людство і заганяв їх у могили.

Протягом 2011 року серед хворих на туберкульоз померло 228 осіб. У зв’язку з цим показник смертності від туберкульозу серед жителів області становить 20,9 випадку на 100 тис. населення.

На сьогодні захворюваність на туберкульоз в області перевищує у 2 рази епідемічний показник, тому ситуація залишається напруженою.

Нова проблема, яка загрожує населенню області і заставляє усвідомити небезпеку, - це зростання поєднаного захворювання ВІЛ-інфекції і туберкульозу. У 2010 році відбулося зростання абсолютної кількості таких хворих у 1,5 рази.  

В сучасній епідемії провідне місце займає зростання кількості хворих на мультирезистентний туберкульоз. Розроблені ефективні схеми і тактика ведення пацієнтів з хіміорезистентним туберкульозом,  проте лікування триває дуже довго (18-24 місяці) і не завжди призводить до вилікуванн, бо такі форми туберкульозу часто супроводжуються значним руйнуванням легень.  
Туберкульоз - це передусім соціальна хвороба. І головна причина  захворюваності криється насамперед у відсутності соціального захисту, збільшенні кількості бідних, бездомних людей. Свій "безжалісний" вплив справляє також несприятливе довкілля. А ще - низька культура нашого населення, коли здоров'я не є пріоритетною цінністю.

У соціальній структурі захворюваності на туберкульоз переважають безробітні працездатного віку і становлять 69,7% (2009 р.- 66,6%).

Важливою умовою, яка може стати запорукою успішної боротьби з туберкульозом в області є поєднання зусиль влади і громадськості. 

Підсумовуючи, можна зазначити, що протягом останніх трьох років в області досягнуто певної стабілізації захворюваності і смертності від туберкульозу. Але ставитись до таких показників з оптимізмом надто завчасно. 

Коваль Г.В., 
головний позаштатний фтизіатор 
управління охорони здоров'я